دیدار طیب نیا با رئیس صندوق بین المللی پول

خبرگزاری خرم- وزیر اقتصاد کشورمان در دیدار با رییس صندوق بین المللی پول ضمن تشریح مولفه های اصلی اقتصاد مقاومتی به عنوان رهیافت اقتصادی دولت از تعامل موثر صندوق با ایران استقبال کرد.

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری خرم، علی طیب نیا در حاشیه اجلاس سالانه بانک جهانی با خانم لاگارد رییس فرانسوی صندوق بین المللی پول دیدار و گفتگو کرد.

طیب نیا در این دیدار گفت: ما در چهارچوب سیاستهای اقتصاد مقاومتی به عنوان راه اقتصاد ایران در این برهه اصلاحات ساختاری و زیربنایی را شروع کرده ایم.

وی افزود: نتایج این اصلاحات به آرامی در حال خودنمایی است و موفقیت های دولت یازدهم در کاهش و کنترل نرخ تورم و همچنین مدیریت بحران کاهش شدید قیمت نفت ناشی از پیشبرد همین سیاست است.
طیب نیا

وزیر اقتصاد با اشاره به گزارش اخیر صندوق بین المللی پول درباره اقتصاد ایران تاکید کرد: گزارش اخیر صندوق رویکرد مثبتی به اقتصاد ایران داشته و توانسته به خوبی برخی از توفیقات دولت را ترسیم کند.

طیب نیا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شرایط خاص منطقه که با پدیده شوم تروریسم درگیر است بیان کرد: یکی از ریشه های اصلی شکل گیری گروه های تروریستی و پدیده تروریسم، فقر است که امیدواریم سیاست های صندوق در جهت افزایش رفاه و کاهش فقر در این منطقه و مناطق مشابه در دنیا به گونه ای باشد که بتواند به زور ریشه ای این مشکل را حل کند.

در ادامه این دیدار خانم لاگارد با ابراز خرسندی از اینکه پس از دو دهه با بالاترین مقام اقتصادی دولت ایران دیدار می‌کند، موفقیت های دولت ایران در کنترل تورم و مقابله با آثار بحران کاهش نفت را یادآور شده و آن را قابل تحسین دانست.

رییس صندوق بین المللی پول ضمن تایید سخنان وزیر اقتصاد کشورمان در خصوص ریشه های تروریسم از برنامه های جدید صندوق به این منظور سخن گفت و تاکید کرد: ما در این زمینه همکاری ایران را مغتنم می شماریم.

لاگارد در ادامه افزود: در خصوص همکاری بانک های بزرگ  با بانک های ایرانی مشکلات وجود دارد که من به سهم خودم تلاش میکنم با مقامات آمریکایی رایزنی کرده تا این مشکلات مرتفع و روند همکاری های بیشتر ایران با نهادهای مالی بین المللی تسریع شود.

رییس صندوق بین المللی پول همچنین در خصوص برنامه های صندوق برای آغاز دور جدیدی از همکاری ها با ایران خبر داد و گفت: ما در موضوع آموزش، انتقال تجربیات سایر کشورها و دانش فنی برنامه هایی برای همکاری با ایران داریم که ارایه خواهیم کرد.

دیدار طیب نیا با رئیس صندوق بین المللی پول

گفتنی است این نخستین دیدار یک وزیر اقتصاد ایران پس از دو دهه با رییس صندوق بین المللی پول است. خانم لاگارد را در این دیدار معاونین و روسای کارگزاری های صندوق همراهی می‌کردند.

منبع: